Bieganina dzieci, stoiska jakby wyjęte z Centrum Nauki Kopernik. Rozmowy o zmianach klimatycznych podbijane stukotem dobiegającym z warsztatów i pogoda utrzymująca się do ostatnich minut pikniku. Tak zapamiętamy otwarcie centrum edukacji Szkoła Przyjazna Klimatowi!
A teraz po kolei. Oficjalne otwarcie poprowadziły Joanna Buczyńska (radna Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy), Iwona Goławska (dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I) oraz Ilona Gosk (dyrektorka zarządzająca w Fundacji Sendzimira). Scena szybko została przejęta przez śpiewające dzieci i dyskutujących panelistów.
Debaty dla dużych i małych
Gwoździem programu była debata z udziałem Jacka i Kasi Sienkiewiczów z zespołu Kwiat Jabłoni. Razem z Mariuszem Masłoszem ze Szkolnej Konferencji Klimatycznej oraz Damianem Jaworkiem, Warszawskim Rzecznikiem Praw Uczniowskich zaprezentowali panoramę poglądów na to jak docierać z przekazem klimatycznym do młodych pokoleń.
Był też panel poświęcony sile projektowania z użytkownikami – uczniami i nauczycielami, a także przenoszeniu rozwiązań SPK do kolejnych szkół, w całym kraju. A rozmawiali na ten temat miejski aktywista Jacek Wiśnicki, dyrektorka SP 195 Iwona Goławska, projektant JAZ+Architekci Andrzej Jaworski i koordynatorka projektu w Fundacji Sendzimira Judyta Łuczyńska. A aby nasze wysiłki nie poszły na marne, spróbujemy przygotować narzędziownik, wspierający decydentów w podejmowaniu kolejnych decyzji, zmieniających szkolne przestrzenie.
Współpraca to pierwszy krok
Ten unikalny na skalę kraju projekt nie miałby szansy zaistnieć gdyby nie współpraca między instytucjami i lokalną społecznością. Od samorządu, który zdiagnozował problem i udostępnił teren na realizację eksperymentalnych działań, przez zaangażowanie młodzieży w proces planowania rozwiązań, aż po radę rodziców, która przygotowała całe patery ciast dla uczestników pikniku inaugurującego ścieżkę edukacyjną.
Piknik poprowadzili Barbara Surmacz-Dobrowolska oraz Krzysztof Górnicki, którzy od początku zaangażowani są w koordynację działań związanych z projektem. Dziękujemy wystawcom (nie sposób wszystkich tu wymienić) oraz osobom zaangażowanym w przygotowania. Szczególne podziękowania należą się pracownikom SP195 oraz społeczności uczniowskiej, a także licznej ekipie z Urzędu Dzielnicy Wawer – Wydział Ochrony Środowiska oraz Wydział Rozwoju i Komunikacji, łącznie z Łukaszem Jeziorskim, zastępcą burmistrza, który podczas finału wręczył nagrody uczestniczącym w grze terenowej dzieciom.
Na koniec gratulujemy Zespołowi Fundacji Sendzimira : )
Jeśli nie było Was z nami tego dnia, mamy nadzieję, że prędzej czy później wpadniecie Z wizytą do Króla Maciusia!
📷 Tomasz Kaczor
Zachęcamy także, do obejrzenia fotorelacji na stronie Szkoły Podstawowej nr 195 – link!