Na szkolnym podwórku usunęliśmy część kostki – utwardzonej, nieprzepuszczalnej nawierzchni i w tym miejscu stworzyliśmy park kieszonkowy. Drzewa, krzewy i kwiaty zakrywają ziemię, dają cień, obniżają temperaturę powietrza i parowanie z gleby, a także poprawiają wilgotność powietrza.
Rośliny nie mogłyby funkcjonować bez ukrytego pod ziemią systemu korzeni. Ten system sprawia, że ogromne ilości deszczówki są magazynowane, a następnie oddawane do otoczenia!
Szacuje się, że przez rok drzewo chłodzi otoczenie jak 10 klimatyzatorów działających bez przerwy! Z tą różnicą, że nie jest zasilane energią elektryczną — czyli nie musimy za tę usługę nic płacić.
Drzewa i krzewy w parku kieszonkowym, który założyliśmy przy szkole tworzą żywe ogrodzenie od ruchliwej ulicy i zatrzymują zanieczyszczenia. Dają schronienie ptakom i owadom.
To, że zdjęliśmy część kostki w otoczeniu drzew uwolniło ich korzenie i sprawiło, że rośnie im się lepiej. Tam gdzie to możliwe, warto rezygnować z betonowych płyt i stosować wodoprzepuszczalne zamienniki: żwirowe, kamienne, drewniane, trawiaste, ziemne lub pokryte ażurowymi płytami. Dzięki takim materiałom woda może wsiąkać do gleby, zamiast tworzyć lokalne podtopienia. Wszystkie wymienione typy nawierzchni znajdziesz wokół szkoły – rozejrzyj się!